Polityka Społeczna


Dzień Matki bezrobotnej

Dodano: 31 maja 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Dotacje dla firm zatrudniających młodych rodziców, a dla tych ostatnich dopłaty do pensji. Biznes jest sceptyczny.

Ministerstwo Pracy chce ułatwić młodym rodzicom – zwłaszcza matkom – powrót na rynek pracy. Dlatego, jak dowiedziała się „Rz”, planuje uruchomić program dopłat do miejsc pracy dla osób z małymi dziećmi.

Obecnie co druga kobieta nie pracuje zawodowo, aż 17 proc. z nich właśnie dlatego, że opiekuje się dziećmi.

Oprócz dotacji dla firm dających zatrudnienie rodzicom planujemy dopłaty do pensji dla matek lub ojców oddających dziecko do żłobka i wracających do pracy w niepełnym wymiarze – mówi „Rz” wiceminister Jacek Męcina.

Dziś nie chcą pracować w niepełnym wymiarze godzin, ponieważ pensja ledwo pokrywałaby wtedy koszty opieki nad dzieckiem.

Rządowy program dopłat miałby ruszyć dopiero w 2014 r., ale już w przyszłym roku zostałby uruchomiony pilotaż. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z Funduszu Pracy, który trzyma zamrożone 5 mld zł na zasiłki i wsparcie dla bezrobotnych.

– To bardzo dobry pomysł – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy. – Podczas urlopu wychowawczego kobiety tracą część kompetencji zawodowych i dlatego firmom nie opłaca się ich zatrudniać. Dotacje dawałyby czas na uzupełnienie wiedzy i umiejętności – dodaje.

Co na to przedsiębiorcy? Ich zdaniem program mógłby zadziałać tylko wtedy, gdyby za dopłatami do wynagrodzenia szły pieniądze, np. na szkolenia. – O zatrudnieniu pracownika decydują jego kompetencje, a nie dofinansowanie #<\!a> twierdzi Adam Ambrozik, wiceprezes Automotive Europe Corporation.

Specjalistka od rynku pracy prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego dodaje, że dopóki nie zostanie stworzony instytucjonalny system opieki nad dziećmi, nie ma co liczyć, że matki wrócą do pracy. A na to potrzeba funduszy. Przykładem żłobki, których nie przybyło mimo specjalnej ustawy (obowiązuje od 2011 r.). – Samorządy nie są zainteresowane ich zakładaniem, bo nie mają na nie pieniędzy – mówi Patrycja Dołowy, wiceprezes fundacji MaMa.

Źródło: Rzeczpospolita

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...