Polityka Społeczna


Dzień Czarnej Wstążki w OPS

Dodano: 18 grudnia 2014
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

W środowisku pracowników pomocy społecznej wśród osób, którymi wstrząsnęło makabryczne wydarzenie w Makowie, zrodził się pomysł uczczenia tragicznej śmierci Koleżanki Renaty Białkowskiej. Ogólnopolskim wyrazem smutku i refleksji grupy zawodowej pracowników pomocy społecznej w Polsce będzie przypięcie do ubrania Czarnej Wstążki w dniu pogrzebu Koleżanki z GOPS Maków.

Jak informowały media do tragedii doszło we wtorek w Makowie (woj. łódzkie). Podpalony został Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. W wyniku pożaru w tragicznych okolicznościach śmierć poniosła jedna z pracownic pomocy społecznej, a druga z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala. Do siedziby Ośrodka wtargnął mężczyzna, który rozlał łatwopalną ciecz i ją podpalił. Prokuratura w Skierniewicach wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Wydarzenie w Makowie wstrząsnęło środowiskiem pracowników pomocy społecznej i ponownie zwróciło uwagę na zagrożenia utraty życia lub zdrowia osób, które są pracownikami służb społecznych.
Pracownicy służb zabezpieczenia społecznego w Polsce pozostają pogrążeni w rozpaczy, w związku ze śmiercią 40- letniej pracownicy pomocy społecznej, która oddała swoje życie wykonując powierzone zadania w miejscu pracy.

„Czas coś zmienić. policjanci idą na interwencję minimum we dwóch, do tego uzbrojeni a pracownik socjalny – najczęściej kobieta – sama. To nie jest bezpieczna sytuacja. Nie są to przypadki odosobnione.” – mówią zatrwożeni pracownicy socjalni.

Na niebezpieczeństwa wynikające z charakteru wykonywanej pracy przez pracowników placówek systemu zabezpieczenia społecznego, zwróciła ostatnio uwagę Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. W oficjalnym piśmie Federacja poinformowała Prokuratora Generalnego RP m.in. o potrzebie wzmocnienia reakcji organów ścigania na przypadki napaści na pracowników pomocy społecznej, w tym szczególnie tych, którzy zostali objęci ochroną prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych (pracownicy socjalni, asystenci rodziny).

Tragedia, do której doszło w Makowie jest kolejnym przypadkiem brutalnej, napaści na pracowników pomocy społecznej. Nie tak dawno, bo w końcu października br., doszło do ataku z użyciem noża na pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii (woj. mazowieckie), gdzie do Ośrodka wtargnęła kobieta, która ugodziła nożem kierowniczkę OPS oraz pracownika.

Nie tak dawno obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego, a o czym trąbiono w radiach i telewizji?… Że jest to dzień życzliwości. Nigdzie ani słowem nie było nic o Pomocy Społecznej. Dla porównania w Dzień Edukacji Narodowej  – wszędzie huczy aż o nauczycielach i szkołach. Dlaczego o naszej jakże trudnej pracy się nie pamięta?

Źródło: pracownicy socjalni Kraków, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Forum OPS, Wiadomości Pomocy i Integracji Społecznej.

Fot. Sławomir Burzyński

Solidarnie przyłączamy się do akcji – Redakcja portalu politykaspoleczna.com

 

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...