Polityka Społeczna


Czym jest patriotyzm gospodarczy?

Dodano: 21 stycznia 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Patriotyzm gospodarczy to wcale nienowa koncepcja. Jego historia sięga początków rewolucji przemysłowej, zatem XVIII wieku. W Polsce ta koncepcja zyskała na popularności po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, choć w niektórych regionach, jak Wielkopolska, była znana i popularna już wcześniej. Czym współcześnie jest patriotyzm gospodarczy?

Polska to dość specyficzny kraj, który za drogę wzrostu gospodarczego wybrał całkowite otwarcie się na kapitał międzynarodowy, choć przykłady sukcesu gospodarczego Korei Południowej lub Niemiec, polegają raczej na drodze odwrotnej. Pomimo tego, że protekcjonalizm nie jest w Europie szczególnie popularną koncepcją, ma swoje jasne strony.

To, że w Polsce nawet sprzęt wojskowy, pomimo wysokiej jakości rodzimej produkcji zbrojeniowej, kupujemy za granicą nie dziwi. Problem dotyczy wielu innych gałęzi gospodarki: od produkcji autobusów (Solaris) czy pociągów (PESA) po żywność.

Jak polskie firmy radzą sobie z tym problemem? Istnieje wiele inicjatyw, również medialnych, których celem było zwrócenie uwagi polskich konsumentów na rodzime produkty. Dlaczego i po co?

Według definicji, każda decyzja o charakterze ekonomicznym (czyli na przykład sprzedaż, kupno), podejmowana świadomie i uwzględniająca jej pozytywny wpływ na środowisko społeczno-ekonomiczne (czyli choćby kraj lub społeczność lokalną) to właśnie patriotyzm gospodarczy.

Mówiąc prościej: każdy wybór polskiego produktu w supermarkecie to decyzja patriotyczna z punktu widzenia gospodarki. Jeśli przy swoich decyzjach konsumenckich zwracamy uwagę na pochodzenia marki lub kraj produkcji realizujemy podejście, które można określić mianem patriotyzmu ekonomicznego.

Dlaczego jest to ważne? Ostatnia kampania promująca taki styl dokonywania decyzji konsumenckich wskazała, że jeśli Amerykanie będą kupować choć o 5% więcej rodzimych produktów, przełoży się to na wzrost liczby zatrudnionych liczony, w setkach tysięcy. Co prawda brak jest takich danych dla Polski, ale można spokojnie założyć, że zachowując proporcje, mówimy o podobnej liczbie.

To jednak nie wszystko. Opisywane zjawisko zachodzi również w warunkach partnerstwa publiczno-prywatnego lub innych decyzjach urzędniczych. Zamówienia publiczne mogą być realizowane przez globalnej korporacje, które „płacą” swoje podatki w rajach podatkowych lub poprzez lokalne firmy, które identyfikują się z regionem, w którym funkcjonują i w nim płacą podatki (świetnym przykładem jest indyjski koncern Tata). Oczywiście wybór korporacji sam w sobie nie jest korupcją – o ile urzędnik nie otrzymał korzyści i nie naraził region na stratę. Jest to jednak z pewnością decyzja antypatriotyczna pod względem gospodarczym.

Firmy również mogą realizować patriotyzm gospodarczy, o ile jako swojego kontrahenta lub dostawcę wybiorą firmę związaną z tym samym regionem lub państwem.

Według współczesnych szkół ekonomii, jak choćby szkoła chicagowska, takie działanie jest niekorzystne ponieważ „miesza” w prawach wolnego rynku. Według tej wykładni wolny rynek to abstrakcyjne miejsce, gdzie dokonuje się wymiana dóbr i usług, stymulowana jedynie potrzebami jednostek. W odróżnieniu od tej koncepcji, patriotyzm ekonomiczny zakłada aktywne i świadome działanie konsumenckie, którego celem jest pozytywny skutek dla regionu lub kraju, z którym konsument czuje się związany.

Unia Europejska jest generalnie oparta o wolną wymianę towarów, ale jak pokazują statystyki, nie dotyczy to najpotężniejszych gospodarek Europy – Niemiec i Francji. Choć zachęcają one wszystkie pozostałe państwa członkowskie do jak najszerszej otwartości gospodarczej, to same realizują schemat całkowicie odmienny.

Mechanizm tego działania tłumaczy Zbigniew Jakubas, główny udziałowiec Newagu, producenta lokomotyw elektrycznych.

– Nie bądźmy naiwni. Wiadomo, Chińczycy zrobią wszystko, żeby przejąć rynek. Dadzą każdą cenę, a po kilku latach, gdy zniszczą konkurencję, podyktują nam takie warunki, że się zdziwimy – mówi Jakubas.

Miał on okazję obserwować przetarg zorganizowany przez szwajcarskie koleje, które wygrał… Stadler, firma ze Szwajcarii.

– Wszyscy popierają swoje: czy to Szwajcarzy, czy Francuzi, czy też Amerykanie. Że też historia Covecu niczego nas nie nauczyła. Nie dość, że Chińczycy nie zbudowali nam autostrady, to jeszcze rząd do dziś nie może wyegzekwować odszkodowania od chińskiego banku – dodaje.

Takich sytuacji jest naprawdę sporo, choć może nie każda jest, aż tak tragiczna. Temat pośrednio związany z patriotyzmem gospodarczym był ostatnio poruszany nawet podczas kampanii prezydenckiej. Różnego rodzaju organizacje pozarządowe od lat prowadzą kampanię mające na celu uświadomienie Polaków odnośnie skali i wagi zagadnienia.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez ZpiP, polskie firmy… unikają chwalenia się miejscem produkcji swoich produktów, nawet w obliczu informacji, że prawie 2/3 z nas chce kupować to co stworzono w kraju nad Wisłą.

Co nam pozostaje? Nic innego jak tylko następnym razem będąc na zakupach zastanowić się czy zamiast produktu firmy zagranicznej, nie kupić tego z Polski. Zwłaszcza, że wiele rodzimych produktów jest wyższej jakości i kosztuje mniej, niż te sprowadzane z zagranicy. Taka sytuacja dotyczy choćby żywności, która jest jednym z naszych flagowych produktów na świecie.

Firma Onix

Źródło: www.smakizpolski.com.pl

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

100 lat polityki

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

zyczenia wielkanocne 2018

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...