Polityka Społeczna


Coraz ważniejszy 1%

Dodano: 02 kwietnia 2014
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Zbliża się termin składania zeznań podatkowych za rok 2013. Zastanawialiście się już komu przekazać 1% podatku? Ludzi i instytucji potrzebujących naszej pomocy jest mnóstwo. Warto przy tej okazji podzielić się z potrzebującymi i przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Pełny ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS.

Najnowszy wykaz organizacji pożytku publicznego

Wykaz zawiera aktualne numery rachunków bankowych 7.667 organizacji. Zostały one zgłoszone do właściwego urzędu skarbowego. W czasie rozliczeń z fiskusem z PIT za 2012 r. swój 1 proc. podatku przekazało organizacjom pożytku publicznego ponad 11,5 mln osób. Najwięcej w historii. OPP dostały dzięki temu rekordowe 480 mln zł. Przekazanie podatku nie ma nic wspólnego z darowizną. To państwo jest darczyńcą. Pozwala nam przeznaczyć część podatku, który przecież ma służyć dobru wspólnemu – budowie dróg, publicznej oświacie, ochronie zdrowia itd. – na wskazaną przez nas organizację, która realizuje cele pożytku publicznego.

Jak przekazać 1% podatku

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1% rocznego podatku. W pola te wpisać należy numer KRS organizacji przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1%.

Bardzo istotne jest właściwe podanie danych organizacji.  Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji spowoduje, że pieniądze nie będą przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa).
Podatnik, za którego deklarację wypełnia i składa pracodawca lub organ rentowy nie rozliczy 1% podatku. Ma on taką możliwość, jeśli przesłaną mu przez pracodawcę deklarację potraktuje wyłącznie jako informację o zaliczkach za dany rok i sam złoży zeznanie podatkowe jeszcze raz we wskazanym terminie. Wówczas ma on możliwość przekazać kwotę 1% na rzecz wybranej organizacji. Terminu wyznaczonego do złożenia deklaracji nie może jednak naruszyć – przekazanie jej po terminie nie pozwala przekazać 1% podatku na OPP.

Opracowanie redakcyjne: M.Kubeł

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...