Polityka Społeczna


Co ze statystyką zakładania niebieskiej karty?

Dodano: 06 maja 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Co się dzieje po wprowadzeniu nowego kwestionariusza szacowania ryzyka przez policjantów do procedury niebieskiej karty?

Prawie 100 tys. niebieskich kart wpłynęło w 2014 r. do gminnych zespołów interdyscyplinarnych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. W roku 2013 było ich niewiele ponad 73 tys.. Statystycznie rośnie liczba niebieskich kart dotyczących przemocy w rodzinie. Nauczyciele i pedagodzy wypełnili w 2014 r. prawie czterokrotnie więcej formularzy wskazujących na podejrzenie przemocy domowej niż rok wcześniej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. W liczbie wypełnianych formularzy przodują policjanci oraz pracownicy pomocy społecznej. Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w 2014 r. pochodziło od nich odpowiednio 77,8 tys. oraz 13,6 tys. formularzy. Rok wcześniej było ich 57,9 tys. oraz 12,1 tys.

Co ze statystykami jest nie tak?

Na podstawie samego wzrostu liczby zakładanych Niebieskich Kart nie da się jednoznacznie stwierdzić, że przestępczość w polskich rodzinach rośnie. Niebieska Karta obejmuje bardzo szeroką kategorię, ona jest zakładana nie tylko wtedy, gdy dochodzi do przemocy fizycznej, ale też w przypadkach zaistnienia różnych innych rodzajów przemocy, jak przemoc psychiczna czy ekonomiczna (czyli np. mąż wydzielający pieniądze niepracującej żonie). Jeżeli chcemy analizować przypadki przestępczości, to musielibyśmy mówić o prawomocnych wyrokach sądów. Od 2014 r. obowiązuje policję nowy tzw. kwestionariusz szacowania ryzyka przemocy w rodzinie. Zgodnie z  jego wytycznymi, policja w każdym przypadku ma obowiązek wdrożyć procedurę Niebieskiej Karty nawet, jeśli w kwestionariuszu nie odnotowała żadnego czynnika ryzyka. Warto wskazać, że czynnikiem ryzyka jest np. wiek dziecka od 0 do 6 lat. Innymi słowy można by powiedzieć, że dla policji rodzinami podwyższonego ryzyka wystąpienia przemocy są od 2014 r. wszystkie polskie rodziny, które wychowują dzieci do 6-ego roku życia.

Opierając się na policyjnych statystykach skazań sprawców według kategorii przestępstw można powiedzieć, że przez ostatnie 25 lat, czyli od czasu transformacji ustrojowej skala tego zjawiska specjalnie nie wzrasta. Trzeba natomiast zauważyć, że w tym samym czasie liczba przestępstw w ogóle, czyli przestępstw, za które sądy orzekły prawomocnie kary, wzrosła dwukrotnie. Na stronie internetowej ministerstwa pracy dostępne są wyniki badań dotyczących postrzegania przestępczości w rodzinie. Większość badanych Polaków na pytanie, czy w ostatnim czasie skala przemocy wzrosła, odpowiada, że tak. Ale na pytanie, kiedy ostatni raz zetknęli się z przemocą w rodzinie, w większości przypadków ankietowani mówią: powyżej 5 lat wstecz.

Źródło: serwis prasowy Fundacji Niebieska Linia

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Pomoc Społeczna, Rodzina, Z życia wzięte

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...