Polityka Społeczna


Bezrobocie w Polsce poniżej 6%

Dodano: 03 października 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Bezrobocie w sierpniu w Polsce spadło poniżej 6 proc. – podaje Eurostat. W Unii Europejskiej stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 8,6 proc. To najniższy wynik od marca 2009 roku. Polska znalazła się w europejskiej czołówce krajów z najniższym bezrobociem plasując się na 7. miejscu.

Stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej wyniosła 8,6%, czyli tyle samo co w lipcu tego roku. Była o 0,7 pkt. procentowego niższa niż w sierpniu ub. roku (8,6 proc. w porównaniu do 9,3 proc.).

Polska znalazła się wśród 10. krajów o najniższej stopie bezrobocia, ze wskaźnikiem na poziomie 5,9 proc. W stosunku do lipca br. wysokość odsezonowanej stopy bezrobocia w Polsce spadła o 0,1 pkt. proc. Natomiast w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku spadła o 1,5 pkt proc. (z 7,4 proc.).

Zgodnie z szacunkami Eurostatu, liczba osób bezrobotnych w Polsce, w sierpniu br. wynosiła nieco ponad 1 mln, o 269 tys. mniej niż w sierpniu 2015 r.

W porównaniu  do 2015 r., stopa bezrobocia w sierpniu br. spadła wśród 24 spośród 28 krajów UE. Wyjątkami były jedynie Dania (utrzymanie poziomu) oraz Estonia, Belgia, Austria (wzrost stopy). Również stopa bezrobocia w krajach strefy euro ustabilizowała się na poziomie z lipca br. – wynosząc 10,1 proc.

Najniższą stopę bezrobocia wśród krajów UE odnotowano w Czechach (3,9 proc.), Niemczech (4,2 proc.) oraz na Malcie (4,8 proc.). Najwyższą natomiast zaobserwowano w Grecji (23,4 proc., dane za czerwiec 2016 r.) oraz w Hiszpanii (19,5 proc.).

Największa poprawa w stosunku do sierpnia 2015 miała miejsce w Chorwacji (spadek z 16,6 proc. do 12,9 proc.) oraz na Cyprze (spadek z 14,7 proc. do 12,1 proc.).

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...