Polityka Społeczna


Bez Głuchych w Radzie

Dodano: 03 stycznia 2013
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Burzliwą dyskusję w środowisku osób niesłyszących wywołało ogłoszenie przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej składu Polskiej Rady Języka Migowego. W Radzie nie ma żadnej osoby niesłyszącej, dla której język migowy jest podstawowym lub pierwszym językiem porozumiewania się. 18 grudnia br. odbyło się pierwsze posiedzenie Polskiej Rady Języka Migowego, na którym dwóch powołanych członków zgłosiło rezygnacje z udziału w Radzie.

foto Mariusz Kubeł

Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (w Biuletynie Informacji Publicznej) oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zamieszczono ogłoszenie o możliwości zgłaszania przez zainteresowane środowiska, organizacje i stowarzyszenia kandydatów na członków Rady. Było to konsekwencją wystosowanego listu otwartego środowiska głuchych w sprawie równego traktowania głuchych i mające na celu danie możliwości wpływania na swoje losy. Głusi z całej Polski zaprotestowali przeciwko takiemu składowi rady i domagają się w petycji do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, aby na członków powołać także osoby głuche, posługujące się Polskim Językiem Migowym (PJM).

Paweł Rosik - foto M.Kubeł

Mam nadzieję, że resort pracy weźmie pod uwagę oczekiwania społeczności osób niesłyszących i do zacnego grona dołączą osoby głuche znające najlepiej problemy osób niesłyszących. – powiedział Paweł Rosik Prezes Polskiego Stowarzyszenie Głuchych i Niedosłyszących, jeden z sygnatariuszy listu otwartego.
W tej sprawie zabrał także głos Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego wpłynęło blisko półtora tysiąca skarg na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2012 r. o powołaniu członków Polskiej Rady Języka Migowego. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wystąpienie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w którym wyraził swoje zdumienie decyzją i wskazał, że niewłączenie w skład Rady osób głuchych jest przejawem szerszego problemu nieangażowania osób z niepełnosprawnościami w działania państwa, niezgodnie ze standardami, których spełnienia wymaga Konwencja ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych i Deklaracja Madrycka. Rzecznik podkreślił, że nie chodzi o włączenie w skład Rady jednej czy dwóch osób głuchych, ale o oparcie jej składu o głuchych i ewentualne włączenie pojedynczych specjalistów słyszących. Zwrócił również uwagę na niezamieszczenie ogłoszenia o powołaniu członków Rady w Polskim Języku Migowym ani w Systemie Językowo – Migowym.

Opracował Mariusz Kubeł

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Pomoc Społeczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...