Polityka Społeczna


Aktywni na rynku pracy w wieku 70+

Dodano: 25 marca 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Jednym z priorytetów polityki senioralnej powinna być aktywizacja osób starszych. – Im dłużej podtrzymujemy tę aktywność, tym mniejsza liczba osób w przyszłości będzie wymagała pomocy – mówił prof. Piotr Błędowski – Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

Polityka senioralna skupia się m.in. na konieczności rozwoju opieki geriatrycznej i usług opiekuńczych oraz kładzie nacisk na profilaktykę i odpowiednie przygotowanie się do starości, a także zachęcanie do aktywności fizycznej. Współczesna medycyna podejmuje wielki wysiłek w kierunku wydłużania ludzkiego życia, któremu jednak nie towarzyszy porównywalna troska o przedłużenie sprawności psychofizycznej, zapewniającej jego odpowiednią jakość. Starość silnie naznaczona jest chorobą i niedołęstwem. W Polsce w 2010 r. niewiele ponad 14% osób miało więcej niż 65 lat. W ciągu zaledwie dwóch dekad wskaźnik ten wzrośnie aż dwukrotnie. Taka struktura wiekowa społeczeństwa rodzi poważne skutki ekonomiczne i społeczne dla systemu emerytalnego, ale także, a może przede wszystkim, dla ochrony zdrowia starsi pracownicy to większe wydatki na zapewnienie odpowiedniego komfortu życia i sprawności w pracy. Dlatego niezwykle ważne są innowacje medyczne, które pozwalają zachować pracownikowi sprawność na dłużej. Równie ważna jest odpowiednio wczesna edukacja dotycząca roli i wpływu profilaktyki na zdrowie społeczeństwa. Regularny i stały dostęp do innowacyjnych rozwiązań w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia będzie decydującym czynnikiem, dzięki któremu ludzie dłużej pozostaną zdrowi i sprawni, a tym samym w większym stopniu będą przyczyniać się do rozwoju społeczno-ekonomicznego.

Wpływ zmian demograficznych na gospodarkę i budżet państwa związany jest z dwoma trendami: spadkiem liczby ludności i starzeniem się społeczeństwa. Priorytetowym działaniem powinien być przede wszystkim program zaadresowany do starszych, którego celem byłoby utrzymanie ich na rynku pracy.

Aż 84% bezrobotnych jest przekonanych o negatywnym stosunku pracodawców do osób po 50-tce poszukujących pracy, a 66% badanych deklaruje, że podczas starań o pracę osobiście doświadczyli odmowy zatrudnienia ze względu na swój wiek. Za najważniejsze atuty swojego wieku, które mogłyby być przydatne dla pracodawcy, osoby bezrobotne w wieku 50+ uznają doświadczenie zawodowe (82%) i życiowe (56%), a w dalszej kolejności rozwagę (27%) i lojalność wobec pracodawcy (20%) i etykę (14%). Generalnie są to cechy, na które wskazują również pracodawcy i instytucje rynku pracy, mówiąc o zaletach starszych pracowników.

W ciągu życia zmieniają się umiejętności, cechy pracowników, które mogą wpływać na jakość i rodzaj wykonywanej pracy. Maleje siła fizyczna i odporność, ale kumulowane są wiedza, doświadczenie i mądrość życiowa. Kierując się taką logiką, możemy spróbować dostosować miejsce i charakter pracy tak, by możliwości starszych pracowników były jak najlepiej wykorzystywane.
Debata na temat sytuacji na rynku pracy i wydłużania aktywności zawodowej w Polsce powinna również zmienić swój charakter i być zorientowana przede wszystkim na działanie w oparciu o bardzo ważne elementy jak: zdrowie, edukacja dorosłych, zmiana postaw pracodawców i pracowników.

Źródło: Raport Departamentu Polityki Senioralnej MPiPS
opracowanie redakcyjne M.Kubeł

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...