Polityka Społeczna


35 rocznica porozumień sierpniowych w Gdańsku

Dodano: 01 września 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony corocznie w rocznicę porozumień sierpniowych zawartych pomiędzy władzami komunistycznymi a przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych. Porozumienia sierpniowe były podpisane w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) oraz w Jastrzębiu-Zdroju (3 września). Święto było obchodzone po raz pierwszy w Gdańsku 2005 r. w 25 rocznicę porozumień sierpniowych. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy wysunął listę 21 postulatów, na których czele umieszczono żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania praw i wolności konstytucyjnych, zniesienia przywilejów partyjnych, a także poprawy warunków bytowych społeczeństwa.

Dzień Solidarności i Wolności został ustanowiony przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku świętem państwowym w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zainicjował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
„My, naród” – to koncert, który odbył się 30 sierpnia na terenach Stoczni Gdańsk. Był on jednym z najważniejszych punktów obchodów 35-lecia Porozumień Sierpniowych pod hasłem „Solidarność Pokoleń”. Trwają wielkie obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Historyczna brama numer 2 Stoczni Gdańskiej znów otwarta, dokładnie tak jak 35 lat temu.
– Dzięki „Solidarności” Polska wyszła zza żelaznej kurtyny, stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia inaugurującego koncert. Podkreślił, że tworzący „Solidarność” chcieli poczuć, że „żyją w swoim kraju, kraju który jest wolny, a nie który jest zniewolony. Potem zbudowali ruch, dzięki któremu Polska stała się suwerennym, niepodległym państwem, w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Gdyby nie oni, gdyby nie wy, nie byłoby tego.” Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że muzyka była dla wspominanych wydarzeń ważna i pomogła budować poczucie siły. Na scenie gdańskiego koncertu pojawiło się 14 polskich artystów, m.in.: Krzysztof Cugowski, Sztywny Pal Azji, Eldo, Natalia Przybysz, Czerwone Gitary czy Lombard. Po 22:00 swój występ rozpoczął Chris de Burgh, gwiazda wieczoru. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Źródło serwis prasowy NSZZ Solidarność

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Dobre praktyki, Nauka, Oświata, Pomoc Społeczna

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...