Polityka Społeczna


24,5 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych

Dodano: 23 lutego 2018
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wręczono promesy dot. dofinansowania w ramach programu „Maluch+” 2018 dla przedstawicieli samorządów 5 województw: mazowieckiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i łódzkiego.

– Polityka rodzinna nie jest skupiona tylko w naszym ministerstwie, potrzebna jest dobra współpraca z samorządami. Musimy przygotować wachlarz ofert dla rodziny, w tym dobrą ofertę opieki nad maluchami” – mówiła podczas uroczystości minister Elżbieta Rafalska. Minister Rafalska podkreśliła, że gminy chcąc zatrzymać rodziny u siebie muszą rozwijać usługi na miejscu i dać rodzinom możliwość wyb

Dziś w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wręczono promesy dot. dofinansowania w ramach programu „Maluch+” 2018 dla przedstawicieli samorządów 5 województw: mazowieckiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i łódzkiego.

W ramach programu „Maluch+” przeznaczono aż 450 mln złotych rocznie na miejsca opieki dla najmłodszych. To trzy razy więcej niż w latach poprzednich. Dzięki tym środkom może powstać blisko 25 tysięcy miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, a blisko 56 tysięcy już istniejących miejsc dostanie dofinansowanie.

Spośród wszystkich gmin, na terenie których tworzone są miejsce w ramach tegorocznego programu Maluch+, 79%, to jest 356 gmin, to gminy małe, z liczbą mieszkańców poniżej 40 tys.

W tych gminach utworzonych zostanie 463 instytucje (49% wszystkich tworzonych instytucji) na 11 454 miejsca (47% wszystkich tworzonych miejsc). Dofinansowanie wyniesie 148,7 mln zł (52% wszystkich środków na moduły tworzeniowe), z tego 144,8 mln zł (52% środków na tworzenie w tych modułach) na tworzenie miejsc i 3,9 mln zł (39% środków na funkcjonowanie tych miejsc).

Wysokość zaoferowanego dofinansowania została uzależniona między innymi od liczby utworzonych lub funkcjonujących miejsc opieki oraz statusu podmiotu ubiegającego się o środki. W przypadku utworzenia miejsc opieki przez gminy, w których nie funkcjonują takie miejsca, jest to nawet 80% wartości projektu. Co ważne, w odniesieniu do ponoszonych właśnie przez gminy wydatków na funkcjonowanie miejsc opieki nie został określony limit dofinansowania.

Tegoroczna edycja programu Maluch+ została podzielona na 4 zasadnicze moduły, a pierwszy z nich – na dwa mniejsze. Wyniki konkursu dostępne sa na naszej stronie.

Przyjęty przez parlament w lipcu 2017 r. pakiet dla rodzin wprowadził zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi do lat 3. W praktyce chodzi o szereg ułatwień w zakładaniu i prowadzeniu żłobków, co dla podmiotów prowadzących takie placówki oznacza zwiększenie pewności inwestycyjnej. Więcej o tym można przeczytać tutaj.

Zobacz informator dot. wsparcia z programu „Maluch+” w poszczególnych województwach.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...