Polityka Społeczna


151 mln zł na miejsca opieki dla najmłodszych

Dodano: 29 lutego 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Na utworzenie i utrzymanie nowych miejsc opieki w gminach i na uczelniach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło w tym roku 151 mln zł. Dzięki temu w ramach konkursu Maluch 2016 powstanie ponad 5,6 tys. nowych miejsc opieki.

– Budujemy wielowymiarowy program polityki prorodzinnej. Program „Maluch” to jeden z jego elementów. Tegoroczny Maluch został ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku. Dzięki temu środki na budowę i utrzymanie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 trafią szybciej do samorządów, osób i organizacji pozarządowych prowadzących żłobki powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Tegoroczny Program „MALUCH“ realizowany był w trzech modułach. Moduł pierwszy był skierowany do gmin. Dotyczył on tworzenia oraz utrzymania nowych miejsc opieki nad najmłodszymi. Środki z drugiego zostaną przeznaczone na utrzymanie już istniejących placówek, także tych prywatnych. Trzeci moduł skierowany został do uczelni – środki z tej części zostaną przeznaczone na tworzenie i utrzymanie nowych miejsc opieki.

Drugiego lutego poznaliśmy wyniki modułu 2. Gminne i niepubliczne żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie na utrzymanie miejsc opieki otrzymają prawie 80 mln zł. Dzisiaj rozstrzygnęliśmy kolejne moduły.

Na utworzenie i utrzymanie nowych miejsc opieki nad dziećmi w gminach w pierwszym module ministerstwo przeznaczyło w tym roku ponad 61,4 mln zł.  Dzięki temu dofinansowanie otrzyma ponad 3,9 tys. nowych miejsc opieki.

Od 2015 roku środki z programu Maluch mogą być przeznaczone na dofinansowanie żłobków, klubów dziecięcych i zatrudnienie dziennych opiekunów na uczelniach. Wsparcie w opiece nad dziećmi obejmie studentów i pracowników uczelni wyższych. Na ten cel przeznaczono w tym roku ponad 10,3 mln zł. Dzięki wsparciu dofinasowanie otrzyma ponad 1,7 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych na 31 uczelniach (publicznych i niepublicznych) w całej Polsce.

Najwięcej środków otrzymają uczelnie w województwie wielkopolskim (4,4 mln zł), śląskim (1,6 mln zł) oraz zachodniopomorskim ( ponad 1 mln zł).

Od początku funkcjonowania programu, czyli 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło na wsparcie rozwoju miejsc opieki nad najmłodszymi ponad 623 mln zł.

Dzięki wsparciu finansowemu, liczba miejsc opieki nad najmłodszymi systematycznie rośnie. Aktualnie ponad 2,8 tys. żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów zapewnia opiekę nad ponad 76 tys. dzieci, podczas gdy w 2011 r. funkcjonowało zaledwie 571 placówek.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...