Polityka Społeczna


13 lutego – Światowy Dzień Radia

Dodano: 13 lutego 2017
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Sobota, 13 lutego to Światowy Dzień Radia. Chociaż początki regularnego nadawania sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, to dziś nadal trudno wyobrazić sobie życie bez niego. Codziennie radioodbiorniki włączają rzesze wiernych słuchaczy.

Pierwszą transmisję radiową głosu ludzkiego zaprezentowano w 1901 roku w Sao Paulo. Jednak na pierwszą rozgłośnię regularnie nadająca trzeba było jeszcze poczekać prawie dwadzieścia lat. Powstała w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce Polskie Radio zaczęło nadawać w 1925 roku. Ale pierwsze radioodbiorniki nie były doskonałe, jeżeli chodzi o odbiór. – Problem odbiorczy polegał na tym, że był to okres, kiedy technika wzmacniania sygnału dopiero się rozwijała. Pierwsze radia, z których ludzie korzystali to były odbiorniki bez dodatkowego członu wzmacniającego sygnał, więc musiała być duża antena, detektor kryształkowy i słuchawki. Na tych słuchawkach mogła odbierać radio tylko jedna osoba. Natomiast z końcem lat dwudziestych zaczęły pojawiać się odbiorniki lampowe, gdzie sygnał ten był już wzmacniany, więc można było słuchać na głośniku – opowiada Jacek Cichocki z Politechniki Warszawskiej.

Radioodbiornik bardzo szybko stał się oknem na świat. Można było dzięki niemu słuchać różnych rozgłośni na całym świecie. Wystarczyło tylko pokręcić gałką i znaleźć odpowiednią częstotliwość. – Wtedy wykorzystywano te niższe częstotliwości, na których fale rozchodzą się na dłuższych dystansach, a zwłaszcza nocą. Także to był dostęp również do emisji z bardzo wielu różnych krajów. Dziś wykorzystujemy głównie fale ultrakrótkie, które w przybliżeniu mają zasięg horyzontalny, czyli gdzie widać, tam słychać. Ale dzięki temu, że na falach ultrakrótkich zajmujemy znacznie szersze pasmo to ta jakość dźwięku jest znacznie wyższa – tłumaczy Jacek Cichocki.

Radio nie traci na swojej popularności i cały czas ewoluuje. Nowe możliwości daje mu dziś internet. Coraz popularniejsze staje się także radio cyfrowe.

Światowy Dzień Radia upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.

Źródło: www.radiolodz.pl

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...

Zolnierze wykleci

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

1 marca po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy ...

2017

Do siego 2017 Roku !

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby kolejny rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem, w którym zrealizujecie wszystkie ...

swieta-2016

Wesołych Świąt !

Prawdziwie radosnych, wypełnionych miłością, niosących spokój i odpoczynek Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku  2017, pełnego optymizmu i szczęścia          ...